Iščete parfum, ki bi ga lahko nosili vsak dan? Izberite ga glede na letni čas ali vreme. Ta dva dejavnika močno vplivata ne le na vaša oblačila, ampak tudi na vaše počutje. Prav zato sta odlična pomočnika pri izbiri prave dišave. Če ne veste, kje začeti, prepustite se našim nasvetom.
Celoletni ali sezonski parfum – katera možnost je boljša?
Ko izbirate parfum, imate običajno dve možnosti – lahko se odločite za celoletnega ali sezonskega. Obe možnosti imata svoje prednosti in slabosti.
Celoletni parfum
Prednost celoletnega parfuma je v tem, da prihranite čas in denar. Za celo leto imate namreč en vonj, zato vam ni treba izbirati med dvema ali tremi različnimi. Poleg tega se na dišavo navadite in se boste z njo vedno počutili prijetno.
Slabost celoletnega parfuma pa je, da vas lahko sčasoma začne dolgočasiti. Poleg tega se morda ne bo enako dobro podal vsem letnim časom. Če na primer izberete nežnejši in slajši vonj, bo popoln za pomlad in poletje, medtem ko bo jeseni in pozimi morda premalo izrazit.
Sezonski parfum
Sezonski parfum je zasnovan posebej za eno ali dve sezoni, katerima je popolnoma prilagojen. Zato nikoli ne bo deloval medlo ali prešibko. Prednost je tudi v tem, da ga uporabljate le nekaj mesecev, kar pomeni, da se ga ne boste tako hitro naveličali.
Po drugi strani pa je slabost sezonskega parfuma ta, da en vonj ne bo zadostoval. Doma boste morali imeti vsaj dva – enega za pomlad in poletje ter drugega za jesen in zimo.
vir: Koku.si
Ko izbirate parfum za celo leto
Če ste se odločili za parfum, ki ga boste nosili vse leto, izberite takšnega, ki združuje nežnejše tone, primerne za pomlad in poletje, ter bolj izrazite note, ki se podajo jeseni in pozimi. Pozorni bodite na vsestranske in univerzalne sestavine, primerne za vse letne čase – kot so citrusi, zelišča ali cvetlice.
Nasvet
Za celoletno uporabo je glede na vrsto dišave najboljša izbira parfum ali parfumska voda. Jeseni in pozimi ju boste zaznali tudi skozi več plasti oblačil, medtem ko lahko spomladi in poleti njuno intenzivnost ublažite tako, da ju nanesete v manjši količini.
V kategorijo parfumov, primernih za celo leto, spadajo:
- Tiziana Terenzi Kirke – navduši z dovršeno kombinacijo težjih not lesa sandalovine, vanilije, mošusa in pačulija z nežnejšimi toni hruške, breskve in maline.
- Yves Saint Laurent Libre Pour Femme – prijetna parfumska voda, ki v osnovi združuje sladko in intenzivno vanilijo z mošusom, cedro in ambro.
- Bottega Veneta Illusione for Her – primerna za celoletno nošenje predvsem zaradi svežih in sladkih not črnega ribeza, cveta pomarančevca in fige, ki jih dopolnjujejo tonka fižol, bergamotka in oljka.
Ko se odločite za sezonski parfum
Ste se odločili, da boste investirali v sezonski parfum? Potem si morate omisliti vsaj dva – enega za pomlad in poletje ter drugega za jesen in zimo.
vir: Koku.si
Parfumi za pomlad in poletje
Parfumi za pomlad in poletje naj bodo lahki in sveži. Odlična izbira so izdelki s cvetličnimi in sadnimi notami, kot so bergamotka, mandarina, limona, grenivka, jabolko in breskev. Lahko pa posežete tudi po meti, rožmarinu, baziliki, žajblju ali zelenem čaju – te sestavine parfumu dodajo sočnost in energijo.
Med priljubljenimi parfumi za pomlad in poletje lahko omenimo na primer:
- Nina Ricci Ricci Ricci – v njeni sestavi boste našli same sladke note, med drugim rabarbaro, vrtnico, pačuli, tuberozo, bergamotko in les sandalovine.
- Dolce & Gabbana Devotion – parfumska voda, ustvarjena za pomlad in poletje. Vsebuje le citruse, cvet pomarančevca in vanilijo.
- Lancôme Idôle – parfum, ki združuje vrtnico, jasmin, cedro, vanilijo, pačuli in bergamotko. Navduši s kombinacijo nežnih in intenzivnih sestavin, ki ustvarjajo popolno harmonično celoto.
Nasvet strokovnjaka
Parfumi za pomlad in poletje so lahko obogateni tudi s težjimi sestavinami, kot sta les sandalovine ali pačuli, vendar pazite, da te ne prevladajo nad nežnejšimi in svežimi notami.
Parfumi za jesen in zimo
V jesenskih in zimskih mesecih večina žensk posega po izrazitejših in intenzivnejših parfumih z bogatimi in čutnimi kompozicijami. Dišave običajno vsebujejo sestavine, kot so vanilija, kardamom, cedra, pačuli, les sandalovine ali usnje. Odlična izbira pa so tudi meta, ingver, timijan, klinčki ali cimet.
Če ne veste, kaj izbrati iz široke ponudbe parfumov, poskusite katerega od teh:
- Burberry Body Intense – izrazita in brezčasna dišava, ki vsebuje breskev, pelin, frezijo, kašmir, vanilijo, mošus in številne druge sestavine, zaradi katerih je popolna tudi za hladne in ostre zime.
- Giorgio Armani My Way Pour Femme – očara s sladko vanilijo in jasminom, v kombinaciji s cvetom pomarančevca, bergamotko, brinovimi jagodami, belim mošusom in tuberozo.
- Lady Gaga Fame – skrivnostna in temna dišava, ki vključuje strupeno rastlino belladonna, kadilo, tigrovo orhidejo, jasmin, nektar marelice, žafran in med.
Dišava glede na vreme
Na koncu lahko dišavo izberete tudi glede na vreme. V toplih in sončnih dneh posezite po lahkih, osvežilnih vonjih s citrusi, sadjem ali cvetlicami – kot na primer pri Carolina Herrera Good Girl Blush.
V hladnejših, a še vedno sončnih dneh izberite sladko ali sadno dišavo, ki vsebuje vsaj eno izrazito in intenzivno sestavino, kot je pačuli, les sandalovine ali vanilija. Odlična izbira je na primer Yves Saint Laurent Manifesto.
vir: Koku.si
V hladnem in deževnem vremenu so odlične globlje in toplejše dišave, ki vsebujejo vanilijo, cimet ali med. Zanje je značilno, da ustvarjajo občutek globine in čutnosti. Med takšne spada na primer Yves Saint Laurent Black Opium Over Red.
Kaj pa, ko je zunaj vlažno in soparno? Takšno vreme lahko okrepi intenzivnost parfuma, zato izberite nežnejše in bolj diskretne kompozicije – kot jih ponuja Dsquared2 She Wood.